Coraz częstsze zwracanie uwagi na to, jak ważne jest regularne picie wody nie jest bezpodstawne. Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą odpowiednie nawodnienie organizmu.
Każdy z nas doskonale wie, że woda jest niezbędna do życia. Bez niej prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu byłoby niemożliwe. Dzięki dostarczeniu jej odpowiednich ilości czujemy się znacznie lepiej. Ale z czego właściwie to wynika? Co takiego dzieje się w naszym organizmie, kiedy pojemy wodę?
Odpowiedź jest krótka - sporo!
Woda stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Jest niezbędna do wszelkich procesów zachodzących w organizmie. Przede wszystkim reguluje temperaturę ciała, a także jest niezbędna w transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych. Ma istotne znaczenie w procesie trawienia - zawarta w ślinie i sokach żołądkowych umożliwia formowanie kęsów, przełykanie oraz transport pokarmu po przewodzie pokarmowym. Pomaga także w oczyszczaniu organizmu i wypłukiwaniu toksyn. Ponieważ organizm traci wodę w wyniku oddychania, pocenia się i trawienia, ważne jest, aby nawadniać się poprzez picie płynów oraz spożywanie pokarmów zawierających wodę.
A ile właściwie powinniśmy pić wody? Zaleca się spożywanie 1,5-2 litrów wody dziennie, jednak odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Wszystko zależy od klimatu, w jakim żyjemy, trybu życia, jaki prowadzimy lub ewentualnych schorzeń, na które cierpimy. Jasne jest, że osoby żyjące w cieplejszym klimacie, aktywne fizycznie lub te, które wykonują ciężką pracę fizyczną potrzebują jej znacznie więcej.

Oto powody, dla których woda jest tak kluczowa dla naszego życia i zdrowia.
1. Woda chroni tkanki, rdzeń kręgowy i stawy
Woda nie tylko gasi pragnienie i reguluje temperaturę ciała - spełnia również wiele innych bardzo ważnych funkcji. Jedną z nich jest utrzymanie nawilżenia tkanek w ciele. Oczy, nos, usta - każdy z nas doświadczył kiedyś uczucia suchości, braku nawilżenia. To właśnie dzięki wodzie i utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia utrzymywany jest optymalny poziom wilgoci w tych wrażliwych obszarach. To jednak nie są jedyne miejsca, dla których woda jest tak ważna - krem, kości i mózg tak samo potrzebują wody do tego, by prawidłowo funkcjonować. Ponadto, woda pomaga chronić rdzeń kręgowy i działa jak smar i poduszka na stawy.
2. Woda pomaga organizmowi usuwać toksyny
Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu możliwe jest wydalanie toksyn i zanieczyszczeń poprzez pocenie się, oddawanie moczu i defekację. Bardzo duża ilość toksyn, która wynika z różnego rodzaju problemów cywilizacyjnych i nie zawsze zdrowego stylu życia, może sprawić, że naturalne filtry w naszym ciele zaczynają wymagać wspomagania. Nadmiar toksyn może kumulować się w błonach komórkowych, szpiku, a przede wszystkim w tkance tłuszczowej. Organizm zaczyna wtedy potrzebować pomocy, którą zapewnimy mu zachowując zdrową dietę, aktywność fizyczną oraz dostarczając odpowiedniej ilości płynów. Znaczna ilość toksyn zawartych w naszym organizmie rozpuszczalna jest w wodzie i wydostaje się na zewnątrz razem z moczem. Właśnie dlatego picie dużej ilości wody jest niezbędne do wspierania organizmu w detoksie.
3. Woda jest niezbędna do prawidłowego trawienia
Woda odgrywa kluczową rolę we wszelkich procesach trawiennych. Pomaga rozkładać jedzenie, umożliwiając wchłonięcie składników odżywczych przez organizm. Oprócz tego, zapobiega zaparciom. Zawarta w ślinie i sokach żołądkowych, umożliwia formowanie kęsów, przełykanie oraz transport pokarmu po przewodzie pokarmowym. Ciało na ogół wytwarza wystarczającą ilość śliny przy regularnym przyjmowaniu płynów, jednak jej produkcja może się zmniejszyć w wyniku wieku lub przyjmowania niektórych leków. Potrzebujemy również wystarczającej ilości wody, aby uniknąć zaparć.
4. Woda zapobiega... odwodnieniu
Ciało traci płyny podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń, przez pocenie się z powodu wysokich temperatur, z powodu gorączki, biegunki czy wymiotów. Jeśli tracimy płyny z któregokolwiek z tych powodów, ważne jest, aby zwiększyć spożycie płynów. Dzięki temu powróci naturalny poziom nawodnienia organizmu. Ważne jest, by nie doprowadzać organizmu do odwodnienia, ponieważ może to nieść ze sobą nieodwracalne skutki. Nie należy bagatelizować jakichkolwiek objawów związanych nawet z lekkim niedoborem nawodnienia - pragnienie, bóle głowy, problemy z koncentracją, nerwowość.
5. Woda pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu naszego mózgu
Uczucie zamglenia, trudności z pamięcią, koncentracją, uwagą, brak energii - to mogą być sygnały odwodnienia i tego, że nasz mózg, który przecież w aż 75% składa się z wody (!), ma niewystarczającą ilość dostarczanych płynów. W konsekwencji może to prowadzić do problemów w funkcjonowaniu procesów myślowych. Brak wody ma negatywne skutki zarówno przy pracy umysłowej, jak i fizycznej. Nawet lekkie odwodnienie oddziałuje negatywnie na pamięć krótkotrwałą, logiczne myślenie i inne procesy kognitywne.
