Czy znalezienie równowagi wewnętrznej w dzisiejszym świecie jest w ogóle możliwe?

Czy znalezienie równowagi wewnętrznej w dzisiejszym świecie jest w ogóle możliwe?

Poczucie spokoju i balansu jest w dzisiejszych czasach dla każdego z nas sporym wyzwaniem. Wszystko, co dotyczy współczesnego społeczeństwa wydaje się przeszkodą w doświadczaniu spokoju ducha. Są jednak sposoby na to, by znaleźć i utrzymać spokój wewnętrzny i każdy z nas powinien dążyć do tego, by odnaleźć swoje własne nawyki, dzięki którym znacznie łatwiej poradzić sobie ze stresem i trudnościami dnia codziennego. Spokój wewnętrzny to wybór. Wybierz, by to właśnie on panował w Twoim życiu.

Skup swoją uwagę na rzeczach, które możesz kontrolować

Po co martwić się o te, na które nie masz żadnego wpływu? Niepotrzebnie psujesz sobie tym nastrój. Powoduje to również, że masz mniejsze poczucie sprawczości. A w żaden sposób nie pomaga rozwiązać problemu czy ominąć przeszkód, które stają na Twojej drodze. Lepiej zaakceptuj to, że będą się czasem przytrafiały sytuacje, których nie będziesz w stanie kontrolować. Możesz świadomie wybierać sposób, w jaki na te sytuacje będziesz reagował. A najlepszą reakcją jest zachowanie spokoju.

Spędzaj czas na łonie natury

Przebywanie wśród drzew i ptaków jest czymś magicznym i kojącym. Czasem wystarczy krótki spacer po lesie, by poczuć, że powraca pozytywna energia i spokój ducha. Niech ta czynność stanie się Twoim rytuałem, a zobaczysz, że poczujesz się zupełnie inaczej niż siedząc w budynku, zamknięty w czterech ścianach. Może warto by było zamiast wakacji w zatłoczonym mieście czy popularnym kurorcie, wybrać się w miejsce otoczone przyrodą? W takich warunkach znacznie łatwiej odpocząć i naładować baterie. Na co dzień i tak masz wokół siebie wystarczająco dużo bodźców.

Ufaj sobie i podejmuj decyzje zgodne z własnymi wartościami

Nie ma nic gorszego niż brak zaufania do samego siebie i podejmowanie decyzji na podstawie tego, co mówią Ci inni. Nikt za Ciebie życia nie przeżyje, więc weź odpowiedzialność za swoje życie i działaj zgodnie z tym, czego Ty pragniesz. To znacznie trudniejsze niż pozwolenie innym Tobą kierować, czy dyktować warunki. Jednak im dłużej żyjesz w takim stanie, tym bardziej tracisz szacunek do samego siebie i uzależniasz swoje szczęście od innych. Nie musisz przeznaczać całego swojego życia na budowaniu godnej podziwu kariery tylko dlatego, że inni uważają to za słuszną drogę. Podążaj za tym, co Ciebie uszczęśliwia, czego Ty pragniesz i co jest dla Ciebie najważniejsze.

Dbaj o swoje ciało - zdrowa dieta i aktywność fizyczna

Możesz nie zdawać sobie sprawy, jak duże znaczenie w Twoim życiu ma to, co jesz oraz to, jaki tryb życia prowadzisz. Jeśli Twoja dieta jest uboga w witaminy i minerały, a Twój tryb życia siedzący, nie oczekuj, że będziesz pełen energii, spokoju, dobrych pomysłów i zdrowia. Jak to mówi znane przysłowie - "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Dzięki temu, że będziesz przywiązywał większą wagę do produktów, które spożywasz i zaczniesz zamieniać złe nawyki na te dobre, szybko zauważysz zmianę swojego samopoczucia na lepsze. A aktywność fizyczna jest doskonała nie tylko dla Twojego ciała, ale również mózgu. Nie musisz jednak spędzać codziennie wielu godzin na siłowni - wystarczy, że wprowadzisz do swojego życia regularne spacery, trucht, jogę czy jakiekolwiek ćwiczenia, które sprawiają Ci radość, ale niekoniecznie wiążą się z ogromnym zmęczeniem i poświęceniem.

Bądź dobry dla innych

Kiedy jesteś uprzejmy i życzliwy dla innych, to samo otrzymujesz w zamian. Dodatkowo poczujesz ogromną satysfakcję, że możesz komuś pomóc lub zrobić coś dobrego. Warto dzielić się z ludźmi wokół swoją dobrą energią. Dobrym uczynkiem może być nawet uśmiech, który podarujesz komuś, kogo mijasz na ulicy. Niekoniecznie musisz przekazywać wielkie sumy pieniędzy na szczytne cele. Rób tyle, ile jesteś w stanie z siebie dać, a świat Ci to wynagrodzi. Złota zasada mówi tak - "Czyń innym tak, jakbyś chciał, aby Tobie czyniono". Czasem najprostsze uczynki mogą spowodować największe cuda.

Bądź asertywny

To coś zupełnie oczywistego, ale tak wiele osób ma problem z wyznaczaniem własnych granic, które są niezbędne do tego, by mieć poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie - spokoju. Bądź otwarty na świat, możliwości, jakie niesie ze sobą stawianie kolejnych kroków, wychodź ze swojej strefy komfortu, jednak dokonuj tego w pełni świadomie, w swoim tempie i wyłącznie w poczuciu gotowości. Nie rób niczego na siłę, nie zmuszaj się do działań, które są sprzeczne z Twoimi wartościami. Nie sugeruj się tym, co mówią inni, do czego Cię zachęcają, co uważają za najlepsze dla Ciebie. Jedyną osobą, która wie, jaki kierunek w życiu powinieneś obrać jesteś Ty sam!

Medytuj oraz praktykuj wdzięczność

Nie od dziś wiadomo, że medytacja uspokaja. Codzienna praktyka pozwala choć na moment się zatrzymać i skupić na sobie oraz swoich pragnieniach. Medytacja może też pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji. Jeśli w tej ciszy nauczysz się wsłuchiwać w siebie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziesz dostawał odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, jakie sobie postawisz. Wystarczy tylko kilka minut dziennie, a może to całkowicie odmienić życie. Wdzięczność to kolejna wartość, która pomaga dostrzec, jak piękne jest życie. Skupienie się na tym, co dobre i pozytywne powoduje, że zaczynamy widzieć więcej możliwości i dobroci, a tym samym - korzystać z tego. Wystarczy poświęcić kilka minut przed snem na podsumowanie dnia i podziękowaniu za to, co dobrego się w ciągu niego wydarzyło. Może to być nawet możliwość obejrzenia pięknego zachodu słońca czy swobodnego biegania. Naucz się doceniać te najbardziej oczywiste i przyziemne rzeczy, a będziesz potrafił docenić wszystko.

Nie próbuj zmienić wszystkich, nawet jeśli wiesz, że Twój sposób myślenia jest właściwy

Wpływ na innych ludzi zwykle masz mniej więcej taki, jak na pogodę. Oczywiście możesz być osobą, która ma tak dużą siłę perswazji, że potrafi zachęcić innych do tego, by podążali za Tobą. Nie próbuj jednak robić tego na siłę, nigdy nikogo do tego nie zachęcaj, bo to powinien być każdego świadomy wybór. Jeśli ktoś nie chce, nie zmieni swojego sposobu myślenia, nawet jeśli każda Twoja rada będzie niezwykle cenna. Z pewnością wiesz sam po sobie, że trudno jest dokonać zmian w samym sobie. Dlaczego więc sądzisz, że mógłbyś zmienić drugiego człowieka? Skup się na sobie. Jeśli relacja z jakimś człowiekiem Ci nie służy, Wasze poglądy drastycznie się od siebie różnią, czujesz, że tracisz przy tej osobie zbyt dużo energii nie otrzymując nic w zamian, pozwól tej osobie odejść ze swojego życia i nie zatrzymuj jej na siłę. Otaczaj się wyłącznie ludźmi, którzy wnoszą coś dobrego do Twojego życia, przy których czujesz się dobrze i swobodnie.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy osiągnięcie równowagi wewnętrznej w tym zabieganym świecie jest możliwe, odpowiadamy, że zdecydowanie tak. Zastosuj w swoim życiu chociaż część z porad, którymi postanowiliśmy się podzielić, a jesteśmy pewni, że zauważysz spektakularne efekty w bardzo szybkim czasie. Świat jest takim, jakim chcesz go widzieć 🙂

Zostaw komentarz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *