Lunchbox - moda czy dobry nawyk?

Lunchbox - moda czy dobry nawyk?

Dzisiejszy świat wymaga od nas ciągłego bycia w gotowości oraz energii do działania, a do tego niezbędna jest zdrowa dieta. Jedzenie fast foodów, szybkich przekąsek czy gotowych dań może pomóc nam zaoszczędzić czas, jednak nie przyczyni się do dobrego samopoczucia, a już na pewno nie doda nam siły do tego, by stawiać czoła wyzwaniom, które czekają na nas każdego dnia. W jaki sposób w takim razie zadbać o swoje żywienie?

Korzystanie z usług firm cateringowych, które każdego dnia dostarczają nam zdrowe posiłki pod drzwi jest bardzo wygodne, jednak niestety również drogie... Oprócz tego, w posiłkach mogą znajdować się produkty, które niekoniecznie odpowiadają naszym kubkom smakowym, a diety spersonalizowane to dodatkowy wydatek. Z kolei przygotowywanie posiłków w domu większości z nas kojarzy się ze spędzaniem wiele godzin w kuchni. Ktoś, kto nie jest zawodowym kucharzem raczej nie może sobie na to pozwolić. Jednak domowe gotowanie wcale nie musi być takie czasochłonne, a może przynieść nam wymierne korzyści i... sporo przyjemności.

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy w domu?

Zdrowe posiłki, które decydujemy się brać ze sobą do pracy, szkoły, na uczelnię czy gdziekolwiek indziej to świetny nawyk, dzięki któremu nasze życie może stać się znacznie lepsze. Posiłki własnoręcznie przygotowane w domu są o wiele tańsze niż gotowe potrawy kupowane w sklepach i restauracjach. Oprócz tego, i przede wszystkim, jedząc to, co sami przyrządzamy, dokładnie wiemy co jemy. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, a co za tym idzie, mamy różne potrzeby żywieniowe. Dzięki samodzielnemu i świadomemu dbaniu o dietę możemy w prosty i niedrogi sposób dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych elementów, które zapewnią nam energię na cały dzień. Co więcej, gotowanie w domu wcale nie musi należeć do nielubianych czynności - planowanie posiłków, przygotowywanie zdrowych i kolorowych dań pełnych owoców i warzyw... To może być świetna odskocznia od stresujących obowiązków. Na dodatek możesz zachęcić do pomocy innych członków rodziny, a to z pewnością pozytywnie wpłynie na atmosferę w domu. Nadal wolisz zabrać ze sobą zwykłą kanapkę czy może zaczynasz nabierać ochoty na urozmaicenie swojego planu żywieniowego?

Od czego zacząć?

Planowanie posiłków, wybór dań, listy zakupów, organizacja w kuchni... z pewnością wydaje Ci się, że to czarna magia. Jest to jednak prostsze niż mogłoby się wydawać! Na początku zastanów się, co właściwie lubisz jeść, jakie są Twoje ulubione produkty, bez czego nie wyobrażasz sobie swojego jadłospisu. Weź jednak pod uwagę swoje samopoczucie i to, jak poszczególne składniki na Ciebie wpływają. W końcu samodzielne gotowanie ma sprawić, że będziesz czuł się dobrze. Zrezygnuj więc z tego, po czym masz jakiekolwiek przykre dolegliwości. Kolejnym etapem jest wybór odpowiednich dań, które nie przysporzą Ci zbyt dużo pracy i trudności. Tutaj z pomocą przychodzi Internet, w którym jest niezliczona ilość blogów kulinarnych lub książki kucharskie. Jednak każdy, kto gotuje dobrze wie, że trudno znaleźć jedno miejsce, w którym jest sporo interesujących przepisów. Surfowanie po różnych stronach czy przeglądanie kilku książek na raz jest niestety czasochłonne. Z pomocą przychodzi nam jednak książka Lunchbox na każdy dzień, w której znajdziesz mnóstwo przepisów na dania idealne do spożycia na zimno. Jest to zbiór pysznych, prostych i zdrowych posiłków na każdy dzień. Teraz już z górki 🙂 Wystarczy zrobić listę zakupów, wybrać się do sklepu, a następnie przygotować zaplanowane posiłki. Pestka!

Chcesz oszczędzić czas? Gotuj na kilka dni.

Jeśli już zdecydowałeś się zrobić pobojowisko w swojej kuchni ;), podwój lub potrój porcję i miej z głowy gotowanie na kolejnych kilka dni. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, samodzielne gotowanie może być naprawdę przyjemne, jednak chyba nikt nie chce podporządkowywać całego swojego życia pod zdrowe gotowanie... Dlatego właśnie świetnym rozwiązaniem jest przygotowywanie lunchboxów na kilka dni. Zrób porządek w lodówce i miej miejsce na przechowywanie pyszności, które sobie przyrządziłeś, a później wystarczy, że będzie je tylko wyciągał z lodówki i cieszył się smakiem w dowolnym miejscu, o dowolnym czasie.

Jaki lunchbox wybrać?

Do przechowywania zdrowych posiłków przydałyby się oczywiście odpowiednie pojemniki. Twoje pyszne i zdrowe posiłki wymagają właściwego przechowywania, więc wybór nie powinien być przypadkowy. Będzie to w końcu miało kontakt z żywnością, która następnie trafi do Twojego ciała. Warto więc wybrać pudełka wykonane z najlepszych, ekologicznych i naturalnych materiałów. Wtedy będziesz miał pewność, że żadne szkodliwe substancje nie przedostaną się do Twojego organizmu. W końcu po to decydujesz się na zdrowe gotowanie, żeby nie zjadać mikrocząsteczek plastiku czy innych szkodliwych substancji, prawda? Świetną propozycją są pojemniki wykonane ze słomy pszenicznej czy włókna bambusowego. Materiały te są trwałe, naturalne, ekologiczne i przede wszystkim w pełni bezpieczne w kontakcie z żywnością.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że przygotowywanie posiłków w domu wcale nie musi być takie straszne. Wystarczy odrobina chęci i dobra organizacja, a rezultaty, które pojawią się po regularnym spożywaniu zdrowych posiłków wynagrodzą Ci te starania. Brak przetworzonej żywności oraz większa kontrola nad spożywaną ilością jedzenia bardzo szybko przyniesie efekty, zarówno wizualne, jak i te wewnątrz Twojego ciała. Twój portfel również na tym skorzysta, a pieniądze, które zaoszczędzisz, będziesz mógł przeznaczyć na przyjemności, które przecież każdy lubi. Niedługo kończą się wakacje, dzieci wracają do szkół, a to świetna okazja do tego, by wprowadzić w domu małe, dobre zmiany. Jeśli masz dzieci, możesz je zaangażować do pomocy. Jeśli to niejadki to możesz być pewien, że chętniej będą jadły posiłki, które są zdrowe i kolorowe.

Do dzieła! 🙂

Zostaw komentarz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *