Leczenie zapachem to coś więcej niż aromatyczne dodatki. Podstawą aromaterapii jest umiejętne zastosowanie leczniczych właściwości naturalnych olejków eterycznych. Aromaterapia to metoda terapeutyczna, w której działa się za pośrednictwem zmysłu węchu na cały organizm. Wykorzystuje się w niej naturalne olejki eteryczne w celu oddziaływania na nastrój, umysł, zdrowie fizyczne i funkcje poznawcze.
Aromaterapia traktuje pacjenta jako całość, a jej stosowanie ma za zadanie pobudzenie naturalnej odporności człowieka i poprawienie ogólnej kondycji organizmu. Jak zapach wpływa na nasz organizm?
Terapia zapachem
Na całym świecie prowadzone są badania, które potwierdzają dobroczynny wpływ aromaterapii na samopoczucie pacjentów. Wpływa nie tylko na przyczyny, lecz przede wszystkim ma za zadanie stymulowanie i zwiększanie sił obronnych organizmu.
Aromaterapia do celów terapeutycznych wykorzystuje naturalne składniki chemiczne, występujące w roślinach. Olejki eteryczne można nie tylko wąchać – stosując inhalacje, ale także aplikując je na skórę poprzez masaż, kąpiel i okłady. W ten sposób można wspomagać leczenie wielu dolegliwości – od przeziębień, przez zmęczenie, migreny, infekcje skóry, aż do bólów reumatycznych. Szerokie spektrum działania olejki eteryczne zawdzięczają właściwościom rozgrzewającym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym.
Najprostszą inhalację można przeprowadzić, wdychając zapach bezpośrednio z butelki lub dodając kilka kropel do miski z wodą – to idealny sposób przy przeziębieniach i chorobach zatok. Jednak najkorzystniejszym sposobem rozpylania olejków eterycznych w powietrzu jest wykorzystanie dyfuzora zapachowego. Urządzenie przed włączeniem napełnia się wodą i dodaje kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Zaletą dyfuzorów jest stała temperatura, co nie doprowadza do przegrzania olejków i emisji szkodliwych substancji.
Olejki eteryczne i zapachowe
Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe, które znajdują się w tkankach wydzielniczych roślin olejkodajnych, takich jak sosna, świerk czy lawenda. Olejek naturalny pozyskuje się z gałęzi, owocu, skórek czy też liści w procesie destylacji parą wodną, hydrodestylacji lub wyciskania.
Na rynku pojawiła się druga grupa olejków, tzw. olejki zapachowe, czyli mieszanki olejów z zapachami syntetycznymi. Oba typy wykorzystywane są w aromaterapii, ale różnica między nimi jest istotna, ponieważ mają różne zastosowanie.
Działanie olejków syntetycznych opiera się przede wszystkim na zapachu – można je dodać do podgrzewaczy i specjalnych kominów w celu zmiany zapachu pomieszczenia. Nie mogą być natomiast stosowane bezpośrednio na skórę. Do masaży, inhalacji czy okładów stosuje się wyłącznie olejki eteryczne, które nie zawierają dodatków syntetycznych.
Kto powinien korzystać z zalet aromaterapii? Każdy, kto jest przemęczony i zestresowany. Aromaterapia jest także idealna dla osób walczących z przeziębieniem, grypą i zapaleniem zatok. Należy tylko pamiętać o bezpiecznych zasadach stosowania olejków, ponieważ błędy w ich stosowaniu mogą dawać efekty niepożądane.
Gdzie można kupić produkty do aromaterapii?
Zapraszamy do sklepu internetowego mercado.pl, gdzie znajdziesz wiele propozycji w postaci ultradźwiękowych dyfuzorów zapachowych oraz naturalnych olejków eterycznych różnych producentów, np. Naturalne Aromaty czy AROMA HOUSE. Nasza oferta jest stale poszerzana i można znaleźć w niej także atrakcyjne akcesoria do masażu, a także naturalne oleje roślinne do ciała, które warto wykorzystać do masażu.
Zostaw komentarz