Aromaterapia – moc zapachu w naszym życiu

Aromaterapia – moc zapachu w naszym życiu

Leczenie zapachem to coś więcej niż aromatyczne dodatki. Podstawą aromaterapii jest umiejętne zastosowanie leczniczych właściwości naturalnych olejków eterycznych. Aromaterapia to metoda terapeutyczna, w której działa się za pośrednictwem zmysłu węchu na cały organizm. Wykorzystuje się w niej naturalne olejki eteryczne w celu oddziaływania na nastrój, umysł, zdrowie fizyczne i funkcje poznawcze.

Aromaterapia traktuje pacjenta jako całość, a jej stosowanie ma za zadanie pobudzenie naturalnej odporności człowieka i poprawienie ogólnej kondycji organizmu. Jak zapach wpływa na nasz organizm?

Olejki eteryczne w aromaterapii

Terapia zapachem

Na całym świecie prowadzone są badania, które potwierdzają dobroczynny wpływ aromaterapii na samopoczucie pacjentów. Wpływa nie tylko na przyczyny, lecz przede wszystkim ma za zadanie stymulowanie i zwiększanie sił obronnych organizmu.

Aromaterapia do celów terapeutycznych wykorzystuje naturalne składniki chemiczne, występujące w roślinach. Olejki eteryczne można nie tylko wąchać – stosując inhalacje, ale także aplikując je na skórę poprzez masaż, kąpiel i okłady. W ten sposób można wspomagać leczenie wielu dolegliwości – od przeziębień, przez zmęczenie, migreny, infekcje skóry, aż do bólów reumatycznych. Szerokie spektrum działania olejki eteryczne zawdzięczają właściwościom rozgrzewającym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym.

Najprostszą inhalację można przeprowadzić, wdychając zapach bezpośrednio z butelki lub dodając kilka kropel do miski z wodą – to idealny sposób przy przeziębieniach i chorobach zatok. Jednak najkorzystniejszym sposobem rozpylania olejków eterycznych w powietrzu jest wykorzystanie dyfuzora zapachowego. Urządzenie przed włączeniem napełnia się wodą i dodaje kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Zaletą dyfuzorów jest stała temperatura, co nie doprowadza do przegrzania olejków i emisji szkodliwych substancji.

Dyfuzor zapachowy

Olejki eteryczne i zapachowe

Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe, które znajdują się  w tkankach wydzielniczych roślin olejkodajnych, takich jak sosna, świerk czy lawenda. Olejek naturalny pozyskuje się z gałęzi, owocu, skórek czy też liści w procesie destylacji parą wodną, hydrodestylacji lub wyciskania.

Na rynku pojawiła się druga grupa olejków, tzw. olejki zapachowe, czyli mieszanki olejów z zapachami syntetycznymi. Oba typy wykorzystywane są w aromaterapii, ale różnica między nimi jest istotna, ponieważ mają różne zastosowanie.

Działanie olejków syntetycznych opiera się przede wszystkim na zapachu – można je dodać do podgrzewaczy i specjalnych kominów w celu zmiany zapachu pomieszczenia. Nie mogą być natomiast stosowane bezpośrednio na skórę. Do masaży, inhalacji czy okładów stosuje się wyłącznie olejki eteryczne, które nie zawierają dodatków syntetycznych.

Kto powinien korzystać z zalet aromaterapii? Każdy, kto jest przemęczony i zestresowany. Aromaterapia jest także idealna dla osób walczących z przeziębieniem, grypą i zapaleniem zatok. Należy tylko pamiętać o bezpiecznych zasadach stosowania olejków, ponieważ błędy w ich stosowaniu mogą dawać efekty niepożądane.

Aromaterapia i olejki eteryczne

Gdzie można kupić produkty do aromaterapii?

Zapraszamy do sklepu internetowego mercado.pl, gdzie znajdziesz wiele propozycji w postaci ultradźwiękowych dyfuzorów zapachowych oraz naturalnych olejków eterycznych różnych producentów, np. Naturalne Aromaty czy AROMA HOUSE. Nasza oferta jest stale poszerzana i można znaleźć w niej także atrakcyjne akcesoria do masażu, a także naturalne oleje roślinne do ciała, które warto wykorzystać do masażu.

 

 

 

Zostaw komentarz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *